مانند هر محصول دیگری ساز پیانو هم در دنیا توسط کمپانی های متفاوتی تولید می شود که برخی از آنها توانسته اند به اعتبار جهانی در تولید این ساز برسند. به طور کل کشور تولید کننده پیانو می تواند معیار مناسبی برای تعیین کیفیت ساز باشد. از آنجائی که پیانو ها در ابتدا در کشورهای آلمان و آمریکا ساخته می شدند این دو کشور در صدر تولید کنندگان برتر پیانو قرار دارند.
اکنون به بررسی بهترین برند های پیانو بر اساس منطقه تولید کننده آنها می پردازم:

ایالات متحده آمریکا

آمریکا دارای سه کمپانی است که بیشترین پیانو ها را در این کشور تولید می کنند:

STEINWAY & SONS

کمپانی "اشتاینوی اند سانز" (Steinway & Sons)،  که با نام اشتاینوی (Steinway)  نیز شناخته می شود. یک کمپانی پیانو آمریکایی – آلمانی است که در سال ۱۸۵۳ در منهتن نیویورک توسط "هاینریش انگلهارد اشتاینوگ – Heinrich Engelhard Steinweg" (که بعدها به عنوان هنری اشتاینوی شناخته شد) طراحی و ساخته شد. رشد این شرکت منجر به افتتاح کارخانه ای در شهر نیویورک ایالات متحده آمریکا و یک کارخانه دیگر در هامبورگ آلمان شد. کارخانه کوئینز امریکا نیاز بازار ایالات متحده و کارخانه هامبورگ نیاز سایر نقاط جهان را تامین می کنند.

اشتاینوی در دنیا به عنوان یک شرکت پیانو برجسته  با محصولاتی بسیار با  کیفیت که در زمینه تولید این ساز نوآوری های زیادی داشته است شناخته می شود. از سال ۱۸۵۷ این شرکت ۱۲۶ اختراع در حیطه تولیدات پیانو به نام خود به ثبت رسانده است که سایر شرکت های رقیب در تولید پیانو های امروزی از آن ها بهره می برند. سهم تولید گرند پیانو های گرانقیمت این شرکت در بازار دنیا به طور مداوم بیش از ۸۰ درصد است. با این حال به عقیده برخی از نوازندگان و نویسندگان منتقد، اعتبار این شرکت سلیقه و برداشت پیانیست ها در مورد صدای خوب یک پیانو را به یک سو هدایت کرده که این خود مانعی برای نوآوری های بیشتر در این زمینه شده است.

پیانو های اشتاینوی تاکنون جوایز متعددی دریافت کرده اند. یکی از نخستین  جوایز به دست آمده دریافت مدال طلا در نمایشگاه موسسه آمریکایی در کاخ کریستال نیویورک در سال ۱۸۵۵ است. از سال  ۱۸۵۵ تا ۱۸۶۲ اشتاینوی ۳۵ مدال طلای دیگر دریافت کرد. جوایز دیگر شامل سه مدال در نمایشگاه بین المللی ۱۸۶۷ در پاریس می شود. بخش اروپایی این شرکت دارای "حکم سلطنتی کار" (حکمی که به واسطه آن شرکت های مطرح دنیا می توانند نیازهای دربار های سلطنتی اروپا را تامین کنند) از ملکه الیزابت دوم است.

اشتاینوی علاوه بر خط تولید برند اصلی خود یعنی Steinway، دو برند اقتصادی تر را تحت نام های تجاری ثانویه بوستون (Boston) و اسکس (Essex) به فروش می رساند. نام تجاری بوستون برای بازار سطح متوسط ​​و نام تجاری اسکس برای بازار سطح اولیه  است (این سطح بندی ها بر مبنای متریال استفاده شده و نیاز بازار هدف تعیین می شوند ولی همه از استانداردهای لازم و کافی برخوردارند). پیانوی بوستون و اسکس توسط مهندسان اشتاینوی طراحی شده اند و در کارخانجات دیگر آسیایی و تحت لیسانس و نظارت این شرکت و با هدف پایین آوردن هزینه های تولید قطعات ساز، ساخته می شوند.

برای اطلاعات بیشتر به وب سایت این شرکت مراجعه فرمایید:  www.steinway.com

 

 

MASON & HAMLIN

شرکت " میسن اند هملن – Mason & Hamlin" در سال ۱۸۵۴ توسط هنری میسن ، پسر "لوول میسن  – Lowell Mason" آهنگساز و مدرس آمریکایی  و یک مخترع و مکانیک به نام "امونز هملن – Emmons Hamlin" در شهر بوستون ایالت ماساچوست امریکا تاسیس شد. آنها در ابتدا فقط چند نوع ارگ بادی مانند ملودیون و یا هارمونیوم   تولید می کردند. در سال ۱۸۷۰ این شرکت بزرگترین و مهمترین شرکت تولید کننده ارگ های زبانه دار محسوب می شد که بالغ بر ۵۰۰ کارگر در اختیار داشت و ۲۰۰ ارگ در هفته تولید می کرد. این شرکت برای آهنگسازان مطرح زمان خود مانند "فرانز لیست – Franz Liszt" ارگ تولید کرده است.

اولین پیانو های "میسن اند هملن" در سال ۱۸۸۳ تولید شدند. در ابتدا شرکت تنها پیانو های دیواری تولید می کرد اما از سال ۱۸۹۵ به کمک یک طراح پیانو آلمانی به نام "ریچارد گرتز – Richard W. Gertz" تغییراتی در مکانیسم سیم بندی پیانو و نگهداری ساند بورد آن به وجود آوردند که هم اکنون در پیانو های تولیدی این شرکت استفاده می شود.

قرن بیستم اوج دوران طلایی پیانو بود و بیشتر موزیسین های مطرح آن دوران خود را با کمپانی های برتر پیانو هماهنگ می کردند. یکی از این هنرمندان "سرگئی راخامانینف – Sergei Rachmaninoff" بود که در سال ۱۹۲۴ دومین پیانو کنسرتو خود را با یک پیانو از شرکت "میسن اند هملن" ضبط کرد.

از سال ۱۹۰۴ تا ۱۹۲۴ مالکیت و مدیریت "میسن اند هملن" بین چند شرکت و تولید کننده پیانو دست به دست شد تا اینکه در سال ۱۹۴۲ تولید پیانو در این کارخانه به دلیل جنگ جهانی دوم متوقف شده و کاربری آن به تولید هواپیماهای نظامی تغییر پیدا کرد. در این دوران هم مالکیت این کمپانی بارها تغییر کرد که این امر منجر به تغییرات زیادی در طراحی این ساز شد به گونه ای که سازهای جدید شباهت بسیار کمی با پیانو های کلاسیک این شرکت داشتند.

در سال ۱۹۸۹ یک تاجر اهل سیاتل به نام "برنارد باد گریر – Bernard Bud Greer" شرکت را خریده و پس از نام گذاری مجدد آن به "میسن اند هملن" کارخانه آن را به شهر "هاورهیل" ایالت ماساچوست منتقل کرد. هدف او احیای دوباره مکانیزم طراحی شده توسط "گرتز" بود. پس از چند تغییر که شامل استفاده از قطعات اکشن رنر (Renner) و کمی افزایش طول کلید ها بود این برند دوباره آغاز به فعالیت نمود. این شرکت پس از چند تغییر مالکیت دیگر از سال ۱۹۹۶ تا اکنون با همین برند در اختیار یک شرکت الحاقی با نام برگت – Burgett Inc. " می باشد.

هم اکنون محصولات این شرکت به بازارهای امریکا، کانادا، اروپا و آسیا ارسال می شود.  "میسن اند هملن" عضو انجمن بین المللی محصولات موسیقی (NAMM) و انجمن بین المللی تولید کنندگان پیانو می باشد.  

برای اطلاعات بیشتر به وب سایت این شرکت مراجعه فرمایید: www.masonhamlin.com

 

CHARLES WALTER

چارلز والتر کمپانی به نسبت جدید تری است که حدود ۶۵ پیانو در سال تولید می کند. این کارخانه که به صورت یک شرکت خانوادگی اداره می شود توسط چالز والتر و همسرش در  سال ۱۹۶۹ آغاز به فعالیت کرد. چارلز والتر که یک مهندس و کارشناس پیانو بود در شرکت "سی. جی. کان – C.G. Conn" به عنوان مدیر ارشد استخدام بود. در  سال ۱۹۶۹ شرکت کان تصمیم به متوقف کردن بخش تولیدات پیانو خود نمود و چارلز والتر و همسرش از این فرصت استفاده نموده و با مدیریت این بخش فعالیت خود را آغاز نمودند. آنها به تولید برند شناخته شده این شرکت که  با نام "یانسن – Janssen" فروخته می شد ادامه دادند. از سال ۱۹۷۵ آنها برند خود را با ایجاد تغییراتی برای بالا بردن کیفیت ساخت و تن صدا در یک کنسول جدید تولید کردند.  

برای اطلاعات بیشتر به وب سایت این شرکت مراجعه فرمایید: www.walterpiano.com

 

 اروپا

در زیر به بهترین برند های اروپایی اشاره شده است:

C.BECHSTEIN

پیانوی بکشتاین که به طور رسمی با نام C. Bechstein Pianofortefabrik AG شناخته می شود یکی از قدیمی ترین شرکت های تولید کننده پیانو در جهان است. شخصیت های تاریخی مشهوری همچون ملکه ویکتوریا، هانس فون بلوو(Hans Von Bulowفرانتس لیست (Franz Liszt) و بسیاری دیگر از محصولات این شرکت استفاده می کرده اند.

تاریخچه شرکت

کارل بکشتاین (Carl Bechstein) اولین کارخانه پیانو خود را در برلین آلمان در ۱ اکتبر ۱۸۵۳ تاسیس کرد. تا سال ۱۸۷۰، بکشتاین به لطف تاییدیه هایی که از جانب فرانتس لیست و فون بلوو که از اولین مشتریان این پیانو بودند، به عنوان تامین کننده پیشرو پیانو با هدف استفاده در کنسرت ها و سایر سالن های اجرای موسیقی و همچنین برای استفاده در خانه های شخصی محسوب می شد.

تا سال ۱۸۸۱، این شرکت شروع به عرضه پیانو به ملکه ویکتوریا کرد و تا ژانویه سال ۱۸۸۶، بکشتاین موفق به دریافت حکم سلطنتی ملکه گردید. بین سالهای ۱۸۷۰ تا ۱۹۱۴، بکشتاین تولید کننده و عرضه کننده پیشرو پیانو در سراسر اروپا بود. این راه را برای افتتاح چند شعبه در سراسر قاره اروپا باز کرد.

در طول جنگهای اول و دوم، بکشتاین متحمل خسارات شدیدی شد. با توجه به احساسات ضد آلمانی، حکم سلطنتی در تاریخ ۱۳ آوریل ۱۹۱۵ لغو شد. با وجود این شوربختی، بکشتاین همچنان یکی از سازندگان پیانو در جهان باقی ماند.

پس از سقوط دیوار برلین شخصی به نام کارل شولز(Karl Schulze) بکشتاین را خریداری کرد و میراث این شرکت را حفظ نمود. در سال های پس از آن، بکشتاین همچنان به موفقیت در صنعت آلات موسیقی در سراسر اروپا و جهان ادامه داد. این همکاری حتی به مشارکت با شرکت های تولید کننده پیانو مانند Samick در سال ۲۰۰۲ انجامید  که تا سال ۲۰۰۷ ادامه داشت.

از سال ۲۰۰۶، کارخانه بکشتاین در زایفنرزدورف آلمان، نام تجاری"Bechstein" را تولید می کند. همچنین خط تولید پیانو های اقتصادی دیگری با نام Zimmermann در این کارخانه قرار دارد. خط تولید  پیانو های ارزان قیمت تر در جمهوری چک (W.Hoffmann) ، چین و اندونزی  (Wilh Streinmann ، Euterpe ) قرار دارد. از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۷، بکشتاین کنترل منافع کارخانه  .Bohemia Piano Ltd  جمهوری چک را به دست آورد، که هم اکنون با C. Bechstein Europe  ادغام شده است.

در حالی که برند Wilh Streinmann در سال ۲۰۰۹ متوقف شد، برندهای Euterpe  و Zimmermann در اروپا وهمچنین برند  W.Hoffmann در ایالات متحده و کانادا فروخته می شود.

برای اطلاعات بیشتر به وب سایت این شرکت مراجعه فرمایید:  www.bechstein.de

 

BLÜTHNER 

پیانوهای بلوتنر، یک کسب و کار خانوادگی است که در سال ۱۸۵۳ توسط جولیوس بلوتنر در کارگاهی در لایپزیگ آغاز به فعالیت نمود. جولیوس شروع به ساخت پیانو با همراهی سه صنعتگر دیگر کرد. موفقیت کار آنها به حدی  بود که تا سال ۱۹۰۰، بلوتنر تبدیل به بزرگترین سازنده پیانو در آلمان شد که سالانه ۵۰۰۰ دستگاه پیانو تولید می کرد. بلوتنر در سال ۱۸۹۰ یک کارخانه جدید با فضایی برای ۱۲۰۰ کارگر ساخت و در حالی که اکثر رقبایش چشم به بازار داخلی داشتند، برای صادرات به سایر نقاط اروپا تلاش کرد.

طراحی های بلوتنر در بخش ظاهری ساز همیشه نوآورانه بوده است. طیف گسترده ای از طراحی پیانو های نفیس مانند سری PH در گرند پیانو های بلوتنر از این دسته اند. همچنین از نظر فنی و کیفیت صوت این شرکت با ایجاد یک طراحی منحصر به فرد با افزودن یک رشته سیم اضافه (برای رزونانس) در رشته سیم های سه اکتاو انتهایی پیانو و ایجاد یک ردیف ۴ رشته ای، ساند بورد های استوانه ای و چکش هایی با لبه های زاویه دار توانست صدای ویژه و طلایی پیانو های بلوتنر را خلق کند که در انحصار این شرکت است.

برای اطلاعات بیشتر به وب سایت این شرکت مراجعه فرمایید: www.bluethner.de

 

SCHIMMEL

ویلهلم شیمل (Wilhelm Schimmel) ساخت پیانو را در سال ۱۸۸۵ در لایپزیگ  آغاز کرد و شرکت او از قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم رشد چشمگیری داشته است. دو جنگ جهانی و افسردگی ناشی از رکود چندین بار تولید این شرکت را مختل کرده است، اما این شرکت به تدریج در طول ۷۰ سال گذشته خود را دوباره بازسازی کرده و شهرت خوبی به خاطر کیفیت بالای محصولاتش کسب نموده است. در سال ۲۰۱۶، پریل ریور، سازنده پیانو چینی، اکثریت سهام  شیمل را خریداری کرد، که به این ترتیب  خانواده شیمل در این شرکت به صورت سهامدار باقی مانده اند. امروز شیمل توسط هانس شیمل ووگل (Hannes Schimmel-Vogel)، همسر ویولا شیمل (Viola Schimmel) اداره می شود. شیمل یکی از پرکارترین  پیانو سازان اروپا به شمار می رود که سالانه حدود ۲۵۰۰ پیانوی دیواری و ۵۰۰ گرند پیانو تولید می کند.

در میان تولید کنندگان پیانو اروپا، شیمل پیشگام استفاده از طراحی و ساخت با کمک کامپیوتر است. این شرکت از نرم افزار کامپیوتری پیانو (CAPE) برای تحقیق، طراحی و اجرای تقریبا هر جنبه ای از ساخت پیانو، از طراحی  کلید ها،  مکانیزم اکشن، ساندبرد و طراحی مقیاس ها بهره  می گیرد. به اعتقاد شیمل، ترکیب به کارگیری ماشین آلات CNC و صنایع دستی منجر به نتایج بهتری نسبت به کار دست به تنهایی می شود. شیمل همچنین معتقد است دقت و ظرافت از طریق  کنترل هر چه بیشتر فرایند تولید حاصل می شود. به همین دلیل، شیمل نه تنها بدنه یا کابینت و همچنین صفحه کلید های پیانو هایش را خود تولید می کند بلکه  این بخش ها را برای سازندگان دیگر پیانو در آلمان نیز تولید می کند.

تولیدات شیمل به پنج دسته تقسیم می شود. سری  KonzertK) و کلاسیک (C)، هر دو به طور کامل در آلمان ساخته می شوند. سری Schimmel International، ساخته شده در آلمان از قطعات تولید شده در سطح جهانی است (این سری دیگر به آمریکای شمالی صادر نمی شود). سری Wilhelm Schimmel (که قبلا به نام Vogel شناخته می شد) که در لهستان ساخته می شود؛ و سری Fridolin Schimmel  که در چین  توسط کارخانه پرل ریور (Pearl River) ساخته می شود.

 

برای اطلاعات بیشتر به وب سایت این شرکت مراجعه فرمایید: www.schimmel-piano.de

 

BÖSENDORFER

 

بوزندورفر در سال ۱۸۲۸ در وین، اتریش، توسط ایگناز بوزندورفر(Ignaz Bösendorfer) تاسیس شد. سازنده جوان پیانو وقتی که فرانتس لیست پیانو ساخته شده توسط او را تأیید کرد، به شهرت رسید. ایگناز در سال ۱۸۵۸ جان خود را از دست داد و این شرکت توسط پسر او، لودویگ اداره شد. تحت رهبری لودویگ، این شرکت تا حد زیادی موفق شد و پیانو ها در سراسر اروپا و جهان حتی به شهرت بیشتری رسید. لودویگ چون فرزندی نداشت در سال ۱۹۰۹ شرکت  را به یکی از دوستانش به نام کارل هوترستراسر(Carl Hutterstrasser) فروخت. پسران کارل، ولفگانگ و الکساندر در سال ۱۹۳۱ با یکدیگر شریک شدند. در سال ۱۹۶۶ بوزندورفر به Kimball International که  یک تولید کننده آمریکایی پیانو های ارزان قیمت و با قیمت متوسط بود فروخته شد. در سال ۲۰۰۲، کیمبال، تجارت پیانو را ترک کرده و بوزندورفر را به BAWAG Bank، سومین موسسه مالی در اتریش، فروخت. این بانک در مواجهه با مشکلات مالی که ربطی هم به بوزندورفر نداشت شرکت را در سال ۲۰۰۸ به شرکت یاماها (Yamaha) فروخت. یاماها می گوید هیچ تغییری در مکان  یا روش های تولید بوزندورفر  ایجاد نخواهد کرد و شبکه فروش آن همچنان جدا از یاماها خواهد بود. بوزندورفر  کمتر از ۵۰۰ پیانو در سال تولید می کند که نزدیک به نیمی از آن ها در ایالات متحده فروخته می شود.

برای اطلاعات بیشتر به وب سایت این شرکت مراجعه فرمایید: www.boesendorfer.com

 

FAZIOLI

در سال ۱۹۷۸، نوازنده و موسیقی دان پائولو فازیولی (Paolo Fazioli) از رم، ایتالیا، شروع به طراحی و ساخت پیانو با هدف تولید محصولات با بالاترین کیفیت ممکن نمود. در حال حاضر حتی معروف ترین سازندگان پیانو اروپای غربی  دستاوردهای او را به رسمیت شناخته وهنرمندان در سراسر جهان از سازهایش در سالن های کنسرت و مکان های دیگراستفاده می کنند.

فازیولی به عنوان یک جوان، به تحصیل موسیقی و مهندسی پرداخت و در هر دو رشته مدارج علمی بالایی کسب نمود. در ابتدا تلاش کرد تا به عنوان یک پیانیست کنسرت امرار معاش کند، اما به جای آن در شرکت خانوادگی خود که کارش تولید مبلمان بود به عنوان مدیر کارخانه در شهر های رم، سیسیل، و تورین به کار مشغول شد. اما جاه طلبی های خلاقانه او، همراه با تحقیقات شخصی اش برای ساخت یک پیانو کامل، سرانجام او را به این نتیجه رساند که نیاز به ساخت پیانو ساخت خودش دارد. با مشاوره و حمایت مالی خانواده اش، در سال ۱۹۷۷ فازیولی یک گروه از کارشناسان در زمینه نجاری، آکوستیک و تکنولوژی پیانو را برای مطالعه و تحلیل علمی همه جنبه های  طراحی و ساخت پیانو جمع آوری کرد. سال بعد، با طرح اولیه پیانو جدید خود شروع به ساخت آن به صورت تجاری در گوشه ای از کارخانه خانوادگی مبلمان خود در سیسیل نمود. برترین تولید کننده پیانو در ایتالیا از یک کارخانه مبلمان گران قیمت!

Fazioli تنها گرند پیانو تولید می کند. تعداد این تولیدات حدود ۱۵۰ پیانو در سال است که در شش اندازه ۵/۲ تا ۱۰/۲ اینچی ارائه می شوند. مدل های ۱۰ فوتی آن یکی از بزرگترین پیانو های جهان هستند که وجه تمیز آنها داشتن پدال چهارم می باشد. سه پدال معمول در یک گراند پیانو ساستین(Sustainسوستنوتو(Sostenuto) و اونا کردا (una corda) هستند. چهارمین پدال، پدال نرم (Soft)است که چکش ها را به سیم ها نزدیک تر می کند – شبیه به عملکرد پیانوهای دیواری و بعضی گرند های قدیمی تر – تا صدایی نرم تر بدون تغییر کیفیت صدای ساز ایجاد کند.

 

برای اطلاعات بیشتر به وب سایت این شرکت مراجعه فرمایید: www.fazioli.com

 

PETROF

کارخانه پیانو پتروف در سال ۱۸۶۴ توسط آنتونین پتروف (Antonin Petrof) در هرادتس کرالووه (Hradec Králové)، یک شهر قدیمی و تاریخی در ۱۰۰ کیلومتری شرق پراگ، در جمهوری چک کنونی، تاسیس شد. پنج نسل از خانواده پتروف به این کسب و کار مشغول بوده اند و در طی این دوران، شرکت همگام با پیشرفت تکنولوژی حرکت کرده و جوایز زیادی در نمایشگاه های بین المللی پیانو های خود به دست آورده است. چک ها سالهاست به عنوان یکی از فعالان صنعت موسیقی شناخته شده اند که این فعالیت ها شامل تولید سازهای خانواده بادی برنجی، بادی چوبی و زهی نیز می شود.

در سال ۱۹۴۷، زمانی که تمام مشاغل در جمهوری چک توسط دولت ملی شدند، خانواده پتروف مجبور به کناره گیری از کسب و کار خود شدند. در سال ۱۹۶۵، پتروف، همراه با سایر تولید کنندگان پیانو، مجبور شد به شرکت موزیک اکسپورت Musicexport، که یک شرکت دولتی کنترل واردات و صادرات ابزار آلات موسیقی بود بپیوندد. از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و آزادی اروپای شرقی، کارخانه های مختلفی که بخشی از موزیک اکسپورت بودند، از جمله پتروف، به عنوان شرکت های خصوصی از کنترل دولت آزاد شدند و برند پتروف نیز مجددا توسط خانواده پتروف مالکیت و کنترل شد. در حال حاضر پتروف ۵۰۰۰ پیانو دیواری و ۹۰۰ گرند پیانو در سال تولید می کند.

پتروف اخیرا مجموعه ای از شش مدل جدید پیانو را معرفی کرد است که به نام های (به ترتیب اندازه) بورا (Boraبریز(Breezeاستورم(Stormپاسات(Pasatمانسون(Monsoon) و میسترال(Mistral) و در اندازه های ۵/۲ تا ۹/۲ فوتی می باشند. بیشتراجزای این پیانو توسط پتروف و یا کارخانه های دیگر چک  تولید می شوند که شامل صفحات فلزی، فریم ها و کابینت ساز می شود. ساند بورد پیانو های پتروف از چوب صنوبرمتراکم بوهمیا بوده و چارچوب گراند پیانو ها از چوب روکش دار شده درختان راش و توس هستند.  گوشی ها از جنس چوب راش فشرده، چارچوب  فلزی از چدن با ریخته گری با کمک قالب ماسه ی تر و چکش ها از کمپانی رنر (Renner) و ابل (Abel) هستند.

برای اطلاعات بیشتر به وب سایت این شرکت مراجعه فرمایید:   www.petrof.com

 

 آسیا

ژاپن بهترین تولید کننده پیانو در آسیا می باشد. ۲ کمپانی ژاپنی یاماها (YAMAHA) و کاوایی (KAWAI)  اولین و دومین کمپانی های بزرگ تولید کننده پیانو در دنیا می باشند. هر دو کمپانی در کل آسیا کارخانه دارند اما تولیدات ژاپنی آنها بهتر است. این کمپانی ها طیف وسیعی از محصولات اعم از  پیانوهای ارزان و اقتصادی تا پیانوهای دست ساز و بسیار گرانقیمت که برخی از آنها می توانند قابل رقابت با بهترین کمپانی های آلمانی و امریکایی باشند را تولید می کنند.


YAMAHA

 

توراکوسو یاماها (Torakusu Yamaha)، یک ساعت ساز ژاپنی بود که نخستین ارگ ساخت ژاپن را طراحی کرده است. وی در سال ۱۸۸۷، نخستین کارخانه ارگ زبانه دار را در ژاپن تأسیس نمود. در سال ۱۸۹۹، یاماها برای یادگیری نحوه ساخت پیانو از ایالات متحده بازدید کرد. در عرض چند سال، او شروع به ساخت گرند پیانو و پیانو دیواری تحت نام نیپون گاکی (Nippon Gakki Ltd) نمود. از ابتدای سال ۱۹۳۰، یاماها فعالیت های خود را گسترش داد، ابتدا در تولید آلات موسیقی دیگر، سپس تولید سایر محصولات و خدمات مانند کالاهای ورزشی و مبلمان، و در نهایت به فعالیت در سطح بین المللی پرداخت. یاماها شاید بزرگترین سازنده پیانو در سطح بین المللی باشد. علاوه بر کارخانه های خود در ژاپن، یاماها کارخانه های دیگری در مکزیک، چین و اندونزی دارد. پیانو های یاماها که در ایالات متحده فروخته می شوند در ژاپن، چین و اندونزی ساخته می شوند. در سال ۲۰۰۹، یاماها کارخانه های خود را در انگلستان (با نام Kemble) و تایوان تعطیل نمود. مدل هایی که قبلا در این کارخانه ها ساخته می شدند در حال حاضر در سایر کارخانه های آسیایی یاماها تولید می شوند. یاماها همچنین مالکیت کارخانه مشهور اتریشی تولید پیانو، بوزندورفر (Bösendorfer) را در اختیار دارد.

پیانو های تولید شده در کارخانه پیانو شامل محصولات بسیار متنوعی می شود که خط تولید خاص خود را دارند. در زیر به این محصولات اشاره شده است :

پیانو های دیواری کنسول یاماها:

خط تولید پیانو های دیواری کنسول یاماها شامل مدل ۴۳ اینچی b1، در سبک کانتیننتال (بدون پایه های جلویی)، با ساند بورد لمینیت شده و مدل های M460 و M560 در سبک مبله (پایه های آزاد) می شود که دو سبک مختلف از نظر نوع کابینت و با قیمت های متفاوت می باشند. همه این مدل ها از نظر ساختار و مکانیسم داخلی (به جز ساند بورد) مشابه بوده و از اکشن متناسب پیانو های دیواری کنسول برخوردارند. در واقع این نوع اکشن از نظر واکنش پذیری به سرعت اکشن پیانو های بزرگتر این کارخانه نمی رسند.  

پیانو های دیواری استودیو یاماها:

خط تولید پیانو های استودیو یاماها شامل مدل محبوب ۴۵ اینچی P22 در سبک سازمانی (Institutional) با پایه های بلوکی و کابینت مناسب برای مدرسه ها و موسسات آموزشی موسیقی؛ مدل مبله ی P660 و مدل ۴۵ اینچی b2، با کابینت کم هزینه  سبک سازمانی می باشد. مدل b2 جایگزین مدل T118 چین شده است. همه ی مدل های استودیویی از نظر مکانیسم داخلی کاملا مشابه هستند و از یک اکشن استاندارد با اندازه کامل برخوردارند. تمام پیانو های دیواری زیر ۴۸ اینچ یاماها در حال حاضر در کارخانه اندونزی این شرکت ساخته می شوند، که بیش از ۳۰ سال سابقه تولید پیانو دارد و طبق گفته یاماها محصولاتی با همان استاندارد و کیفیت کارخانه های ژاپنی تولید می کنند.

پیانو های دیواری آپرایت یاماها:

مدل های محبوب سبک آپرایت یاماها عبارتند از:  مدل ۴۸ اینچی U1،  مدل ۴۸ اینچی b3  که در اندونزی ساخته می شود و درهمان مقیاس و طراحی U1 بوده و جایگزین مدل T121SC چین شده است و مدل ۵۲ اینچی U3. مدل U3 از اکشنی با نام "اکشن شناور" برخوردار است. این نوع اکشن به صورت کامل در قسمت پشتی پیانو نصب نمی شود. این کار به اکشن اجازه لرزش آزادانه بیشتری داده و در نتیجه کیفیت صدای پیانو را افزایش می دهد.  سری جدید پیانو های آپرایت سوپر U نام دارند که شامل مدل های YUS3، YUS1 و YUS5 می شوند. پیانو های این سری دارای چکش های مختلف بوده و کوک و صداسازی (Voicing) ویژه ای در کارخانه روی آنها اعمال می شود. صدا سازی این مدل ها با کمک دستگاه انجام می شود تا صدایی ملایم تر و ماندگار تر داشته باشند. همچنین برای ایجاد صدای نرم تر در مدل های YUS5 از سیم روسلو (Röslau) آلمان به جای سیم های یاماها استفاده می شود. تمام پیانو های سری U و  YU در ژاپن تولید شده و پوشش کلید های آن ها  به فرم آرام بند می باشد.  

گرند پیانو های یاماها :

گرند پیانو های یاماها در طرح ها و اندازه های مختلف عرضه می شوند. مجموعه کلاسیک شامل مدل ۵ فوتی GB1K، مدل ۵ فوت و ۳ اینچی GC1M ومدل ۵ فوت و ۸ اینچی GC2 می باشد. مدل GB1K دارای ساختار و کابینت ساده داشته و از تکنولوژی دوپلکس اسکیل (یک تکنولوژی برای بهبود رزونانس سیم ها) استفاده نکرده و پدال وسط آن برای مکانیسم Bass Sustain طراحی شده و از پوشش کلید های آرام بند بهره می برد. این سری تنها گرند پیانو های یاماها هستند که برای فروش درایالات متحده امریکا و در کشور اندونزی تولید می شوند. مدل های GC1M و GC2 دارای کابینت و بدنه متداول، تکنولوژی دوپلکس اسکیل و پدال سوستنوتو می باشند.

مجموعه های کنسرواتوار کلاسیک و کنسرواتوار کنسرت ازسری C گراند پیانو های یاماها هستند که در سال ۲۰۱۲ جایگزین سری CX شده اند. این مجموعه شامل مدل های  زیر می باشد:
مدل ۵ فوت و ۳ اینچی C1X،
مدل ۵ فوت و ۸ اینچی C2X،
مدل ۶ فوت و ۱ اینچی C3X،
مدل ۶ فوت و ۷ اینچی C5X،
مدل ۷ فوتی C6X و 
مدل ۷ فوت و ۶ اینچی C7X

تمامی مدل های ذکر شده امکانات گرند پیانو های ذکر شده قبلی را به همراه بریج های لمینیت شده دارا هستند. 

گراند پیانو های رده بالای یاماها 

گراند پیانو های رده بالای یاماها عبارتند از سری CF  و SX  که خط تولید آنها در کارخانه های کاملا مجزا قرار دارد. در این کارخانه ها از متریال های با کیفیت بسیار بالا و همچنین از تکنولوژی های جدید ساخت پیانو برای تولید محصولات با بهترین و استانداردترین روش ممکن استفاده می شود. 

سایر محصولات یاماها :

یاماها همچنین طیف وسیعی از پیانوهای الکترونیکی را به نام دیسکلاویرس (Disklaviers) و همچنین انواع مختلفی ازپیانوهای هیبرید (ترکیب آکوستیک و دیجیتال) مانند Silent Piano (که قبلا MIDIPiano نامیده می شد)، سری AvantGrand و مدل NU1 تولید می کنند که بخش قابل توجهی از فروش این شرکت را تشکیل می دهند. 

 

برای اطلاعات بیشتر به وب سایت این شرکت مراجعه فرمایید:  www.usa.yamaha.com

 

 


KAWAI

کاوایی(Kawai) یکی از بزرگترین تولید کنندگان پیانو در جهان است که توسط کویچی کاوایی (Koichi Kawai) بنیانگذاری شد. کاوایی در ابتدا شاگرد توراکوسو یاماها (Torakusu Yamaha) موسسس شرکت یاماها بود که این شرکت در زمان کاوایی نیپون گاکی نام داشت. پس از مدتی کاوایی عضو تیم تحقیق و توسعه این شرکت شد که اولین پیانو ها را به ژاپن معرفی کرد. با فوت یاماها در سال ۱۹۱۶ و در دهه ۱۹۲۰، صنعت  پیانو در ژاپن به دست فراموشی سپرده شد. پس از این دوران مدیریت جدید، کنترل شرکت نیپون گاکی را به عهده گرفت و نام آن را به یاماها تغییر داده و شروع به تنوع بخشیدن به خط تولید خود کرد. این امر باعث شد که کاوایی در سال ۱۹۲۷ نیپون گاکی را ترک نموده و آزمایشگاه تحقیقات آلات موسیقی کاوایی را تاسیس کند. 

پس از مرگ کویچی کاوایی در سال ۱۹۵۵، پسرش شیگرو کاوایی (Shigeru Kawai) در ۳۳ سالگی رئیس شرکت شد و امکانات تولید این کارخانه را گسترش داد. شیگرو در سال ۱۹۸۰ کارخانه تولید گرند پیانو ریویو (Ryuyo) را افتتاح کرد. شیگرو کاوایی تا زمان مرگش در سال ۲۰۰۶ که ۸۴ سال داشت با عنوان های رییس، مدیر و مشاور در این شرکت فعالیت داشت.

پس از  شیگرو کاوایی، هیروتاکا کاوایی (Hirotaka Kawai)، در سال ۱۹۸۹ به عنوان رئیس شرکت منصوب شد. او روباتیک پیشرفته را در فرایند تولید پیانو تاسیس و به خدمت گرفت. وی همچنین کارخانه های کمکی دیگری از کاوایی را در سراسر جهان تاسیس نموده و خط تولید چندین سری جدید از پیانوهای گرند، دیواری و دیجیتال کاوایی را تحت نظارت داشت.

محصولات کاوایی
از دهه ۱۹۷۰ کاوایی شرکت پیشگام در استفاده از مواد جایگزین برای بهبود سازگاری و ثبات عملکرد پیانو بوده است. در سال ۱۹۷۱، شرکت برای غلبه بر مشکلات استفاده از چوب در بخش هایی از قطعات  اکشن  پیانو  های خود از کامپوزیت ABS (نوعی ماده پلیمری پر استفاده در صنعت) استفاده کرد. مهندسان طراحي کاوایی معتقدند كه چوب تحت تاثیر میزان رطوبت محیط گرایش قابل توجهی به کوچک و یا متورم شدن دارد و به همین دلیل استفاده از آن در اکشن پیانو چندان ایده ال نیست چرا که برای حفظ عملکرد یکنواخت اکشن و در نتیجه تاچ بهینه پیانو نیاز است تغییرات فیزیکی این قطعات به حد اقل برسند. به همین دلیل آنها به تدریج بخش های چوبی خاصی از اکشن را با قطعات ABS جایگزین کردند تا به اعتقاد آنها پایدارتر گردند. این موضوع به ویژه در طول زمان و با افزایش سن پیانو اهمیت بیشتری پیدا می کند.

در سال ۲۰۰۲، کاوایی پیانو هزاره سوم (Millennium III) خود را با اکشن ABS-Carbon (یک ماده کامپوزیت جدید که ABS را با فیبر کربن ترکیب کرده است) معرفی کرد. مواد جدید باعث افزایش قدرت قطعات کاوایی شد. همچنین به دلیل کاهش وزن این قطعات، عملکرد اکشن سریعتر شد (سرعت عکس العمل اکشن برای اجرای نت های تکراری و یا تکنیکی مثل تریل بسیار اهمیت دارد). اضافه کردن فیبر کربن همچنین باعث افزایش سختی قطعات اکشن گردید، و این امر این امکان را به نوازندگان داد تا با صرف انرژی کمتر قدرتمند تر بنوازند.

گرند پیانو ها:

خط پیانو فعلی گرند پیانو های کاوایی شامل مدل های زیر می باشند (به غیر از شیگرو کاوایی):

 • EX Concert Grand Piano – 9'0"
 • GX-7 BLAK Semi-Concert Grand Piano – 7'6"
 • GX-6 BLAK Artist Grand Piano – 7'0"
 • GX-5 BLAK Artist Grand Piano – 6'7"
 • GX-3 BLAK Professional Grand Piano – 6'2"
 • GX-2 BLAK Classic Grand Piano – 5'11"
 • GX-1 BLAK Baby Grand Piano – 5'5"
 • GL-50 Grand Piano – 6'2"
 • GL-40 Grand Piano – 5'11"
 • GL-30 Grand Piano – 5'5"
 • GL-20 Grand Piano – 5'2"
 • GL-10 Grand Piano – 5'0"
 • CR-40A Crystal Grand Piano – 6'1"
 • CR-30 Crystal Grand Piano – 6'1"

پیانو های دیواری کاوایی به چهار کلاس تقسیم می شوند: سری K (حرفه ای)، کنسول مبله، سازمانی (Institutional) و کانتیننتال(Continental).

محدوده ارتفاع پیانو های دیواری حرفه ای سری K از ۱۱۲ تا ۱۳۲ سانتیمتر متغیر می باشد. در همه مدل های این سری از اکشن هزاره سوم کاوایی با ABS کربن استفاده شده است.

ارتفاع  مدلهای  سری کنسول مبله کاوایی بین ۱۱۳ تا ۱۱۸ سانتیمتر می باشد. این مدل ها بیشتر با هدف استفاده خانگی خریداری می شوند. خط تولید این سری با مدل ساده ۵۰۸ با پایه های به سبک فرانسوی شروع شده و به تدریج در مدل های ۶۰۷ و۹۰۷ تزییناتی تر می شوند.

پیانو های سری سازمانی کاوایی برای استفاده های سنگین در محیط هایی مانند مدرسه طراحی شده اند. به عنوان مثال مدل UST-9 دارای یک نیمکت تقویت شده، چارچوب و پنل های جانبی ضخیم تر، قطعات پایه محکم تر و چرخ های با لاستیک دو طرفه می باشد.

مدل K-15 تنها مدل سری کانتیننتال کاوایی است که برای نمایش مدل ساده اروپایی بدون قطعه زیر پایه طراحی شده است.

مرکز فعالیت این کمپانی ژاپنی در شهر هاماماتسو ژاپن قرار دارد. این کمپانی محصولات خود را که شامل  پیانو های آکوستیک و دیجیتال می شود به  بیش از ۸۰ کشور دنیا  توزیع می کند. کاوایی رکورد بیشترین میزان فروش پیانو در جهان را در دست دارد. فروش منظم و سالانه کاوایی با در استخدام داشتن حدود ۲۸۰۰ کارمند در سراسر جهان  معادل ۱ میلیارد دلار است. 

برای اطلاعات بیشتر به وب سایت این شرکت مراجعه فرمایید:  www.kawaius.com

 


 

SAMICK

کمپانی کره ای سمیک (Samick) یکی از کارخانجات بزرگ تولید کننده آلات موسیقی در جهان و مالک سهام چندین شرکت تولید ادوات موسیقی دیگر در دنیاست.
این شرکت همچنین مالکیت چند کارخانه تولید کننده پیانو دیگر مانند  Wm. Knabe & Co. ،Pramberger ،Kohler & Campbell و Seiler، و تعدادی کارخانه تولید کننده گیتار (به عنوان مثال گیتار Greg Bennett و Silvertone) و چند نوع ساز دیگر را در اختیار دارد. 

سمیک در سال ۱۹۵۸ توسط هیو ایک لی (Hyo Ick Lee) در کره جنوبی به عنوان شرکت پخش بالدوین تاسیس شد.در اوایل دهه ۱۹۶۰ و  شرایطی که کره در آن زمان کشوری فقیرنشین و جنگ زده بود لی با استفاده از قطعات عمدتا وارداتی شروع به ساخت و فروش مقادیر بسیار محدودی پیانو دیواری نمود. با بهبود شرایط اقتصادی کره جنوبی، لی فعالیت های خود را گسترش داده و در سال ۱۹۶۴ شروع به صادرات محصولات خود به دیگر نقاط جهان نموده و در نهایت تبدیل به یکی از بزرگترین تولید کنندگان پیانو در جهان گردید. در حال حاضر بسیاری از قطعات استفاده شده در پیانو های سمیک در خود کره ساخته می شوند. در طی چند دهه ی بعد، سمیک کارخانه های خود را برای تولید گیتار و سایر سازها گسترش داده و به دلیل افزایش دستمزد کارگران کره ای کارخانه های دیگری در  چین و اندونزی افتتاح نمود.

بحران اقتصادی آسیا در اواخر دهه ۱۹۹۰ سمیک را به مرز ورشکستگی رساند اما از سال ۲۰۰۲  این کمپانی مجددا قدرت گرفت و در حال حاضر از نظر اقتصادی در شرایط خوبی قرار دارد.

به گفته این شرکت "Samick" به معنای "سه مزیت" است که نمادی از مدیریتی آرمانی این شرکت است که فعالیت هایش نه تنها به سود خود شرکت، بلکه به نفع مشتریان و اقتصاد کره ای نیز می باشد.

کمپانی Samick توانسته با بالا بردن کیفیت تولیدات خود نسبت به چند سال گذشته و همچنین عرضه این محصول با قیمت های متعادل جایی برای خود در بازار پر رقابت پیانو باز کند. این کمپانی کره ای همچنین پیانوهائی تحت نام های Kohler، Campbell، Pramberger، Knabe، Remington، Sohmer و غیره تولید می کند. این پیانو ها به پیانوهای استنسیل (Stencil Pianos) موسومند. پیانوهای استنسیل به پیانو هایی گفته می شود که کمپانی اصلی آنها ورشکست شده است یا دیگر آن محصول را تولید نمی کند. به عنوان مثال برند Pramberger ابتدا توسط کمپانی Young Chang تولید می شد که پس از ورشکست شدن این کمپانی تولید آن توسط کمپانی Samick از سر گرفته شد.

برای اطلاعات بیشتر به وب سایت این شرکت مراجعه فرمایید:  www.smcmusic.com

 

 PEARL RIVER

گروه تولیدی پیانو گوانگژو پرل ریور (Guangzhou Pearl River Piano Group Co) در سال ۱۹۵۶ تاسیس شد. این کارخانه با تولید بیش از ۱۲۰،۰۰۰  پیانو در سال ودر اختیار داشتن بالغ بر  ۲۰۰۰  کارگر تبدیل به بزرگترین تولید کننده پیانو در جهان شده است. این شرکت پیانوهای خود را تحت نامهای Pearl River Ritmuller ،Kayserburg و همچنین چند نام دیگر به صورت همکاری مشترک تحت قراردادهای OEM با توزیع کنندگان دیگر پیانو مانند برند Cristofori (با شرکت Jordan Kitt’s Music) و Essex (با شرکت Steinway) تولید می کند.

پرل ریور پر فروش ترین  برند پیانو در چین است که محصولات خود را به بیش از ۱۲۰ کشور جهان صادر می کند. پس از یک IPO (فروش سهام) موفقیت آمیز در سال ۲۰۱۲، شرکت نیمه دولتی سابق، شروع به ساخت یک کارخانه جدید با مساحت ۳.۵ هکتار نمود. این کارخانه روش های سنتی ساخت پیانو را با ماشین آلات دیجیتال پیشرفته CNC در هم آمیخته و با تکنولوژی سطح بالا و استانداردهای ساخت پیانو در اروپا مطابقت دارد. 

در سال های اخیر، Pearl River با کمک مشاوران طراحی پیانو اروپایی و آمریکایی، تعدادی از مدل های خود را تجدید و تعدیل کرده است. مدل های جدید زیادی معرفی شده اند، و مدل های قدیمی تر بررسی و اصلاح شده اند. در حال حاضر، پیانو های دیواری پرل ریور با مدل کنسول ۱۰۹ سانتیمتری EU110 ( مدل جدید  سال ۲۰۱۶) و سری EU111 به سبک های پیانو های مبله سنتی آمریکایی آغاز می شوند. 

در ادامه می توان به مدل های استودیویی از جمله مدل ۱۱۴ سانتیمتری UP115M5 به سبک سنتی سازمانی و مدل ۱۱۴ سانتیمتری UP115E به سبک سازمانی مناسب برای  مدارس و آموزشگاه ها اشاره کرد.در نهایت سری پیانو های دیواری کنسرتی هستند که شامل مدل ۱۱۸ سانتیمتری EU118 (مدل جدید  سال ۲۰۱۵)، مدل  ۱۲۲ سانتیمتری  EU122 و  مدل ۱۳۱ سانتیمتری EU131 می شوند.

گرند پیانو های ساخت پرل ریور در شش اندازه، از ۱۲۵ تا ۲۷۵ سانتیمتر (طول دنباله) متغیر هستند که از جمله این پیانو ها می توان به مدل جدید GP150SP اشاره کرد. در این گرند پیانو ها که از چند سال گذشته در طراحی آنها بازبینی شده است ویژگی هایی مانند بریج های لمینیت شده از جنس چوب درخت راش، تاچ سبک تر، نمد های چکش آلمانی، قاب و درپوش از چوب راش و طراحی مقیاس ساز در ابعاد جدید از جمله این تغییرات هستند.

پرل ریور پیانوهای دیگری را تحت نام ریتمولر(Ritmüller)، نامی تجاری که در سال ۱۷۹۵  در آلمان به وجود آمد، تولید می کند. در سال ۲۰۰۷ از یک طراح  پیانو اسپانیایی برای ساخت سری جدید از پیانوهای با کیفیت بالا که خط تولید آن ازپرل ریور جدا باشد استفاده شد. نتیجه این طراحی معرفی خط تولید جدید ریتمولر به آمریکای شمالی در سال ۲۰۰۹ بود.

پیانو های Ritmüller در سه دسته با قیمت های متمایز قرار می گیرند: ، Performance ،Premium و Classic. مدل های Premium که از کیفیت ساخت بالایی برخوردارند دارای ساند برد از جنس صنوبر، اکشن رنر آلمان با درخت ممرز و فریم از جنس چوب راش می باشند.

برای اطلاعات بیشتر به وب سایت این شرکت مراجعه فرمایید: pearlriverusa.com

 

HAILUN

نینگبو هایلون (Ningbo Hailun) در سال ۱۹۸۶ آغاز به تولید قطعات و اجزای پیانو تحت نام کارخانه قطعات پیانو نینگبو هایلون (Ningbo Piano Parts Factory) نمود و در سال ۱۹۹۵ اولین پیانو های کامل خود را مونتاژ کرد. این کارخانه در سال ۲۰۰۰ از یک مونتاژ کننده پیانو به یک مرکز مستقل تولید پیانو تبدیل شد. امروزه کارخانه هایلون دارای بیش از ۳.۵ هکتار مساحت  و ۸۰۰ کارمند می باشد. همچنین پروژه توسعه این کارخانه با متراژ ۱.۸ هکتار با هدف تامین بازار ایالات متحده امریکا در دست انجام است. این شرکت علاوه بر برند هایلون، برند  دیگری با نام فویریش (Feurich) -که قبلا Wendl & Lung  نام داشت – تولید  می کند. این شرکت همچنین پیانو و یا قطعات آن را به سفارش شرکت ها و توزیع کنندگان دیگر تولید می کند.

در حال حاضر خط  تولید هایلون شامل چهار اندازه در مدل های پیانو آپرایت یا دیواری(عمدتا آپرایت های بزرگتر) و پنج اندازه در مدل های گرند پیانو می شود. در سال ۲۰۱۰،  این شرکت مدل ۱۳۲ سانتی HU7-P  با طراحی مکانیزم دوپلکس اسکیل (Duplex Scale  مکانیزمی برای بهبود تون صدا که در برخی از پیانو ها استفاده می شود) را که هایلون آن را با این عبارت: "پیانویی با صدای باشکوه و پر طنین به سبک سنتی آمریکایی" توصیف نموده تولید کرده است. این مدل همچنین دارای یک پدال وسط می باشد که توانایی اجرای سوستنوتو (sostenuto) را به نوازنده می دهد.

 نامگذاری مدل های پیانوی هایلون طبق آن چیزی که بر روی بدنه چدنی تولیدات آن حک می شود ممکن است با هم متفاوت باشند زیرا این مدل ها با نام های مختلفی در بازارهای چین و ایالات متحده عرضه می شوند. در هر صورت، همه این مدل ها طرحی مکانیزم مشابه دارند، اما، طبق گفته هایلون، برای مدل هایی که با هدف بازار آمریکا ساخته می شوند از قطعات و مواد با کیفیت بالاتری استفاده می شود.

برای اطلاعات بیشتر به وب سایت این شرکت مراجعه فرمایید: www.hailun-pianos.com